TR EN

Zerdeçal

Turmeric

Zerdeçal

Zerdeçal, zencefilgiller familyasından sarıçiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir. Anavatanı Güney Asya'dır. Diğer isimleri zerdeçöp, safran kökü, sarıboya, zerdeçav ve hint safranıdır

Köri sosu yapımı başta olmak üzere Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılır. Zerdeçalın kabuğunu soyduktan sonra rendeleyerek her türlü et, tavuk, sebze yemeğine ya da balık çorbası başta olmak üzere her türlü çorbaya koyabileceğiniz gibi dilimleyerek bal ile karıştırıp çayını yaparak ta tüketebilirsiniz. 

Zerdeçal, yiyecekleri ve kozmetik ürünleri renklendirmek için kullanılan kurkumin adı verilen sarı renkli bir kimyasal içerir. Zerdeçalın vücudun organlarında farklı şekilde çalışan birçok iyileştirici değere sahip olduğuna inanılmaktadır bu nedenle düzenli olarak yemeklere katıp tüketme alışkanlığını kazanmanız önerilir. 

Hindistan, Pakistan, Çin, Haiti, Jamaika, Peru, Tayvan ve Tayland dünyada en fazla zerdeçal üreten ülkeler arasındadır.  Asya ülkeleri zerdeçal üretimlerinin çoğunu tüketmektedir.