TR EN

Zencefil

Fresh Ginger

Zencefil

Zencefil, güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip eski bir baharattır. Zencefil sadece esans ve baharat olarak bilinmekle kalmaz, aynı zamanda bitkisel ve aromatik geleneksel tedavilerde, özellikle Çin, Hindistan ve Orta Doğu'daki en eski ilaçlardan biri olduğuna da inanılır.

Taze zencefil kökü Asya mutfağının temel bir bileşenidir ve çorbalarda, pilavda, makarnada ve etli ya da tavuklu yemeklerde oldukça fazla kullanılır. Suşi yanında ikram edilen turşusu bile bulunmaktadır. Dünyada çay, özel kahveler, limonatalar, kokteyller ve hatta smoothie'ler gibi içecekleri tatlandırmak için de kullanılır. Zencefilli kurabiye de çay saatlerinin vazgeçilmezi olmaya adaydır. 

Zencefil seçerken kabuğu kırışıksız veya çok az kırışık ve gergin olanlarını almak gerekir. Taze zencefil kökünün aroması baharatlı, keskin ve güçlüdür.

Taze zencefil buzdolabında plastik bir torbada saklanabilir. Sadece kullanmadan önce soymanız, kesmeniz veya rendelemeniz gerekir. Zencefilin tamamını 1-2 hafta içinde tüketemeyeceğinizi düşünüyorsanız, kabuğunu soyduktan sonra doğrayarak ya da rendeleyerek buzdolabı poşetine koyup buzlukta saklayabilirsiniz. 

Hindistan, Çin, Nepal, Endonezya ve Nijerya dünyada en fazla zencefil üreten ülkelerin başında gelmektedir.