TR EN

Yaban Mersini

Blueberries

Yaban Mersini

“Süper gıda” olarak adlandırılan ve sağlığımız üzerindeki yararlarından çok fazla bahsedilen yaban mersini dünya çapında talebi oldukça artan, son zamanların en popüler ve lezzetli meyvelerinden birisidir. Artan talebi karşılayabilmek için her geçen gün daha fazla miktarlarda yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Yaban mersini, çalılık şeklindeki ağaçlar üzerinde kümeler halinde büyür ve boyut olarak büyüklükleri değişebilir. Koyu mavi-mor renkli olup, ince yarı saydam bir kabuğa ve ekşimsi tatlımsı bir tada sahiptir.

Yaban mersini alırken kolayca bozulmamaları için sert olanlarını ve nemli yada küflü görünmeyenlerini seçmek gerekir. Satın aldıktan sonra buzdolabında saklamak ve kısa zamanda tüketmek gerekir. Kısa zamanda kullanılmayacaksa ya da pastalarda vs kullanılmak istenilirse buzlukta dondurulmuş halde saklanabilir. Buzluğa konulurken önce fırın tepsisine koyarak dondurucuda bekletip donması sağlanarak, sonrasında plastik poşete aktarıp dondurucuda muhafaza edilmesi sağlanılmalıdır. 

Yaban mersini taze olarak tüketilebileceği gibi kurutulmuş olarak, pastalarda, meyve salatalarında, reçel, marmelat olarak ya da yoğurtla ve müsli ile karıştırılarak ta tüketilebilinir. 

Amerika başta olmak üzere, Kanada, Polonya, Meksika, Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya dünyada en fazla yaban mersini üreten ülkelerin başında gelmektedir.