TR EN

Tatlı Patates

Sweet Potato

Tatlı Patates

Tatlı patates, insanlık tarafından bilinen en eski yiyeceklerden birisidir. Orijin olarak Orta ve Güney Amerika`dan geldiğine inanılmaktadır.Büyük bir sebze olup nişastalı ve tatlı bir lezzete sahiptir.Patates olarak adlandırılmasına rağmen, tat olarak patatesten oldukça farklıdır.

Beyaz renkli olandan, koyu kırmızı renkli ve çok tatlı olana kadar yüzlerce çeşidi vardır. Kırmızı çeşidin, haşlandığında daha belirgin hale gelen karakteristik bir aroması vardır. Tat, doku ve renk çeşitliliği, antioksidanlarına ve vitamin içeriğine bağlanabilir. Kırmızımsı ve turuncu renkli tatlı patatesler beta karoten bakımından zengin, mor tatlı patates ise antosiyanin bakımından zengindir. Ayrıca farklı tatları, boyutları, şekilleri ve dokuları vardır.

Tatlı patates püre yapılarak, dilimler halinde kesilip baharatlar eşliğinde fırında pişirilerek ya da çorbası yapılarak lezzetli bir şekilde tüketilebilir. 

Tatlı patatesi küçük parçalara keserek yüksek sıcaklıkta hızlı pişirmek yerine, düşük sıcaklıkta yavaş yavaş pişirmek, maltoz yapan enzimin, nişastayı şekere dönüştürmesine fırsat vererek daha tatlı ve lezzetli patates pişirmenizi sağlar.

Carmen Life markasıyla özellikle dış kabuğu gül renginde, etli kısmı ise turuncu renkte olan ve çok tatlı bir lezzete sahip Covington çeşidi getirilmektedir. Covington çeşidi püre yapmak ya da fırında pişirmek için en çok tercih edilen tatlı patatestir. 

Çin, Nijerya, Tanzanya, Endonezya, Uganda, Vietnam, Amerika ve Hindistan en fazla tatlı patates yetiştiren ülkelerden bazılarıdır.