TR EN

Sarımsak

Garlic

Sarımsak

Sarımsak binlerce yıl boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilmiş ve birçok kıtadaki mutfaklarda temel bir malzeme haline gelmiş bir besindir.

Maksimum lezzet ve besinsel fayda için her zaman taze sarımsak almak gerekir. İnce tabaka halinde, toz veya macun formunda sarımsak piyasada bulunsa bile, bu formlardan daha az lezzet ve sağlık yararları elde edersiniz.

Sarımsak seçerken, dolgun ve kırılmamış kabuğa sahip olan sarımsakları satın almak gerekir. Sarımsak dişlerini parmaklarınız arasında hafifçe sıkarak, sert olduğunu ve nemli olmadığını kontrol etmek gerekir.

Yumuşak, büzülmüş ve küflü olan veya filizlenmeye başlayan sarımsaklardan kaçınılmalıdır. Bunlar, düşük lezzet ve dokuya neden olacak bozulma belirtileridir. Boyut genellikle kalitenin bir göstergesi değildir. Tarifiniz çok miktarda sarımsak gerektiriyorsa, birkaç küçük dişi soymanın ve kesmenin her zaman küçük olanlardan daha kolay olduğunu unutmayın.

Taze sarımsak, açık halde veya gevşek bir şekilde kaplanmış bir kapta, serin ve karanlık bir yerde, sıcağa ve güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde saklanılmalıdır. Bu, maksimum tazeliğini korumaya yardımcı olacak ve filizlenmenin önlenmesine yardımcı olarak lezzet kaybını engelleyecektir. Sarımsakları buzdolabında saklamak gerekli değildir. Bazı insanlar soyulmuş sarımsakları dondurur; ancak, bu işlem lezzeti azaltır ve sarımsağın dokusunu değiştirir.

Yaşına ve çeşidine bağlı olarak, tüm sarımsak dişleri uygun şekilde saklanırsa bir ay kadar taze kalacaktır. Dişleri sık sık kontrol ederek kurumuş veya küflenmiş gibi görünenleri temizlemek gerekir. Sarımsağın başını kırdığınızda raf ömrünün düşeceği unutulmamalıdır.

Çin, Güney Kore, Mısır ve Rusya dünyada en fazla sarımsak üreten ülkeler arasındadır.