TR EN

Papaya

Papaya

Papaya

Papaya, pürüzsüz, ince bir kabuğa sahip armut biçimli bir meyvedir. Olgunlaşmış papayanın sarımsı-turuncu renge çalan etli kısmı yumuşak ve tatlı bir tada sahiptir. Papayanın ortasındaki içi boş alan siyah çekirdeklerle doludur. Bu çekirdekler çoğu kişi tarafından çöpe atılmasına rağmen aslında yemeklerde baharat olarakta kullanılabilmektedir. Hardal ile karabiber arası bir tada sahiptir ve karabiber öğütücü değirmene konularak yemeklere ilave edilebilir. 

Papaya sarımsı bir kabuğa sahip ve bastırıldığında yumuşak hissedildiğinde olgunlaşmış demektir. Olgunlaşmamış meyveler oda sıcaklığında bekletilmelidir. Olgun papayalar birkaç gün buzdolabında saklanabilir. 

Papayayı kavunda olduğu gibi dikine keserek ve içindeki siyah çekirdekleri bir kaşık yardımıyla boşalttıktan sonra dilimleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca meyve salatalarında, yoğurtta da kullanabilirsiniz. İçerisindeki yüksek pektin nedeniyle reçeli ya da konservesi de yapılabilmektedir. Et yemeği yapacağınız zaman, papayayı içerisinde bulunan papain enzimi sayesinde eti yumuşatmakta da kullanabilir ve sindirime yardımcı olabilirsiniz.  

Papaya dünyada en fazla Hindistan, Brezilya, Endonezya, Nijerya ve Meksika`da yetiştirilmektedir.