TR EN

Mango

Mango

Mango

Mango farklı cinslere sahip sert çekirdekli bir meyvedir. Kabuğu ve çekirdeği yenilebilir özellikte değildir. Kabuk rengi yeşil, sarı, turuncu, kırmızı veya bu renklerin karışımı olabilir. 

Mango genellikle kabuğu soyulup taze olarak yenilebildiği gibi, suyu sıkılarak meyve suyu olarak, meyve salatalarında, dondurma yapımında , ” chutney” adı verilen özel aromalı hint sosu yapımında da kullanılabilir. Mango birçok yemeğe aroma ve lezzet katar. 

Mangoyu sert durumdayken tüketmemek gerekir. Bu durumda o eşsiz lezzeti yakalamanız mümkün olmaz. Mango bastırdığımızda yumuşak bir dokuya sahip olduğunda olgunlaşmış ve yenilebilir kıvama gelmiş demektir. Olgunlaşmış mangonun içi yumuşak, sulu ve tatlıdır, rengi sarıdan hafif turuncuya doğru dönüşür. Olgunlaşmamış sert meyveyi yumuşayana kadar birkaç gün oda ısısında beklettiğinizde olgunlaşma tamamlanacaktır.   Dolayısıyla mangoyu hemen tüketeceksiniz Carmen Life`ın “Yemeye Hazır” etiketli mangolarından, hemen tüketmeyecekseniz nispeten daha sert olan mangolarından almanızı öneririz.  

Bu arada mangonun anavatanı Hindistan olmak ile birlike Çin, Tayland, Meksika, Endonezya, Pakistan, Brezilya, Mısır, Peru, Kolombiya, Filipinler ve Küba`da ciddi bir üretim miktarına sahiptir.