TR EN

İncir

Fig

İncir

İncir dut ailesinin bir parçası olan ficus ağacının meyvesidir. İncirler eşsiz, tatlı bir tada ve yumuşak bir yapıya sahiptir. İncirlerin içi yenilebilir tohumlarla doludur. Taze incir narin ve çabuk bozulabilir bir yapıya sahiptir. Bu yüzden onları korumak için genelde kurutulur. 

Renk ve doku bakımından geniş ölçüde değişen birden fazla incir çeşidi vardır. Doğal tatlı yapısı sayesinde, rafine şeker kullanılmaya başlanılan günlerin öncesinde incirin genellikle tatlandırıcı olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

İncirler hassastır ve hızlı bir şekilde bozulabilir. Genellikle satın alındıktan sonra bir ila iki gün içinde yenilmesi gerekir. İncir seçerken dolgun ve yumuşak aynı zamanda, zengin, güzel bir renge sahip olup zedelenmemiş olanlarını seçmek gerekir. Olgun incirlerin tatlı bir kokusu vardır. Eve getirildiğinde, olgun incir yemeye hazır oluncaya kadar yıkanmamalıdır. Yaklaşık iki gün buzdolabında bekletilebilir. İncir henüz olgunlaşmamışsa, olgunlaştırmak için onları oda sıcaklığında tutmak gerekir.

İncir, kabuğunun kalınlığına ve kişisel tercihlere bağlı olarak soyulmuş veya soyulmamış olarak tüketilebilir. Olgun incirlerin iç kısımları yumuşak ve yapışkan olduklarından doğramaları zor olabilir.

İncirler yüksek oksalat seviyeleri içerir. Aşırı miktarda incir yemenin müshil etkisi olması muhtemeldir ve bu nedenle ölçülü olarak tüketilmeleri gerekir.

Türkiye incir üretimi ve tüketiminde dünya lideridir. Mısır, Fas, İran, Cezayir, Yunanistan, Suriye dünyada en fazla incir üreten ülkelerin başında gelmektedir.