TR EN

Hindistan Cevizi

Coconut

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, kendisinden çok çeşitli ürünler elde edilen çok yararlı bir bitkidir. Hindistan cevizi ürünleri, kıyafetlerden hayvan yemlerine ve güzellik kremlerine kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Hindistan cevizinden elde edilen en önemli ürün, yemek yapımında, tıbbi veya kozmetik kullanımlar için çıkartılan, işlenen ve pazarlanan Hindistan cevizi yağıdır.

Hindistan cevizinin üzerinde bulunan yuvarlak halkaları bıçak vb. yardımıyla deldikten sonra,  pipet yardımıyla ya da bardağa boşaltarak önce suyunu içebilirsiniz. Akabinde kahverengi kabuğu çekiç yardımıyla kırarak beyaz olan etli kısıma ulaşabilirsiniz. Bu etli bölümü bıçak yardımıyla doğrayıp tüketebileceğiniz gibi, kısa sürede tüketmeyecekseniz rendeleyip poşet içerisinde buzlukta da dondurup saklayabilirsiniz. Yine rendelediğiniz kısımları fırında karıştırarak kurutup pastalarda ya da yemeklerde de kullanabilirsiniz. Özellikle Tayland mutfağına ait yeşil veya kırmızı köri soslu tavuk yapımında Hindistan cevizi rendeleri evdeki en büyük yardımcınız olacaktır. Müdavimlerinin vazgeçemediği bir yemektir.

Hindistan cevizi suyu içildikten ya da kabuğu kırıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmeli ve kısa sürede tüketilmelidir.

Hindistan cevizi üretimi, Fiji ve Samoa gibi ada ve kıyı bölgelerinin yanı sıra Hindistan, Filipinler, Tayland ve Endonezya gibi nemli tropik bölgelerde yoğunlaşmıştır. Ayrıca Brezilya, Malezya ve SriLankada da ciddi bir üretim miktarına sahiptir.