TR EN

Hindiba

Chicory

Hindiba

Hindiba, tadında acımsı bir aroma bulunduran zengin lezzetli bir sebzedir. Yaprakların başlarını beyaz ve küçük tutmak için karanlıkta yetiştirilir. 

Hindiba, salatalar ve çeşitli tıbbi uygulamalar ve mutfak kullanımı için yetiştirilen yararlı, lezzet dolu yapraklı bir Akdeniz bitkisidir. Yapraklar, tomurcuklar ve köklerin hepsi bazı faydalı özelliklere sahiptir ve yapraklar birçok kültürde ıspanakla aynı şekilde kullanılır. Kök genellikle toz haline getirilir ve kahve yerine kullanılır. Yüzlerce yıldır birçok hastalıkta bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Hindiba, yeşil yaprakları ile çiğ olarak yenildiğinde beğenilmeyen bir tat verebilir. Çiğ olarak yiyebilseniz de, hindiba yapraklarının pişirilerek tüketilmesi, acı lezzetin azaltılmasına ve tatlılığını artırmanıza yardımcı olacaktır

En iyi lezzet için, pişirmeden önce hindibaları doğramalı ve yıkamalısınız. Gevrek olmayan pörsümüş yapraklar atılmalıdır. Koyu yeşil yaprak uçlarıda acı olduğu için, en tatlı hindiba için, sadece beyaz yaprakları bırakarak bunları kesmek gerekir. Yaprağın sadece küçük bir kısmı çatlamış veya renksiz olmuşsa, sadece o kısmı kesmek yeterlidir.

Dünya çapında hindiba üretiminin yaklaşık yarısı Belçika`da olmaktadır. Fransa, Polonya, Hollanda ve Güney Afrika`,da da hindiba üretimi yapılmaktadır.