TR EN

Çilek

Strawberries

Çilek

Bilimsel adıyla Fragaria olarak bilinen çilek, Gülgiller familyasında yer alan bir meyvedir. Kırmızı renkte olup üzerinde sarı tonunda noktacıklar bulunmaktadır. Lezzet, ebat ve doku bakımından farklılık gösteren dünya üzerinde birçok çilek çeşidi bulunmaktadır. 

Çileklerin uzun bir tarihi vardır ve Roma döneminden bu yana keyifle tüketilmektedir. Dünyanın birçok yerine özgü çilek bulunmasıyla birlikte, melezleme teknikleri nedeniyle de yüzlerce çilek çeşidi ortaya çıkmıştır. 1714 yılında Şili ve Peru'ya atanan bir Fransız mühendis, bu bölgelere özgü çileklerin Avrupa'da bulunanlardan çok daha büyük olduğunu gözlemlemesi sonucu, Fransa'da yetiştirmek için bu çileklerden bir örnek almaya karar verdi. Sonuçta, Avrupa'da son derece popüler olan büyük, sulu, tatlı bir melez türü (modern bahçe çileği) ortaya çıkmış oldu.

Çilek seçerken, sert, dolgun, lekesiz ve küf içermeyen meyveleri seçmek gerekir. Parlak, koyu kırmızı renkli ve parlak yeşil yaprakları olan çilekleri almak gerekir. Toplandıktan sonra, çilekler daha fazla olgunlaşmaz, bu yüzden donuk veya yeşil ya da sarı renkli olanlardan uzak durmak gerekir. Toprağa çok yakın yetiştiği için toprak kalıntılarından uzaklaştırmak için çok iyi yıkamak gerekir. Yemeden önce de oda sıcaklığına getirilmeli ve kısa sürede tüketilmelidir. Çilek alerji yapabileceği için dikkatli tüketilmelidir.

Çilekler, C ve K vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve aynı zamanda iyi bir miktarda lif, folik asit, manganez ve potasyum sağlarlar. Ayrıca, çilekleri kırmızıya dönüştüren önemli miktarda bitki ve flavanoid içerirler.