TR EN

Avokado

Avocado

Avokado

Avokado ılıman iklimlerde,  yapraklarını dökmeyen ağaçlarda yetişen bir meyvedir.  Meyvelerin olgunlaştığı bastırıldığında hafif bir yumuşaklığın oluşmasıyla anlaşılır.

Avokadolar, buzdolabında olgunlaşmaya devam etmeyecekleri için, olgunlaşana kadar oda sıcaklığında saklanmalıdır. Avokadoyu daha hızlı olgunlaştırmak için içerisinde olgunlaşmış bir muz yada elma bulunan plastik bir torbaya oda sıcaklığında koyabilirsiniz. Olgunlaşmış avokadoların çürümesini engellemek için buzdolabında iki ila üç gün, kesilmiş olanları ise sadece bir veya iki gün saklayabilirsiniz.  Kesilmiş bir avokadoyu rengi kararmadan saklamak için, hava ile temasını kesmek gerekir. Bu nedenle kesilmiş olan etli yüzeylere limon suyu yada sirke sürerek streç film vb `ne sarmak ve buzdolabında muhafaza etmek gerekir. Kararan kısımları yiyebileceğiniz gibi, bir bıçak yardımıyla ince bir şekilde sıyırıp geri kalan yeşil kısmı da afiyetle tüketebilirsiniz.

Avokadoyu ortasındaki çekirdeğin etrafından uzunlamasına kesip etli kısmı bir kaşıkla çıkartarak  yada kabuğunu soyup küp küp yada uzunlamasına dilimleyerek salatalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca pure yaparak soslarda da kullanabilirsiniz. Avokadonun pişirilerek tüketilmesi lezzet açısından genelde önerilmez.

Tercihe bağlı olmakla birlikte limon ve tuz avokadoya oldukça yakışmaktadır. Tavuklu makarnada, peynir, domates, ceviz, limon ve balsamik sirkeli ıspanak salatasında, sandeviçlerin arasında, püre olarak krakerlerin üzerinde kullanabilirsiniz. Ve tabiki cipslerin yanına Meksika`nın eşsiz Guacamole sosunu yapmak için de kullanabilirsiniz.

Günümüzde avokado dünya çapında yetiştirilmesine rağmen Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Endonezya, Kolombiya, Şili ve Yeni Zelenda`da üretimi daha yaygındır

Birçok farklı avokado çeşidi bulunmasına rağmen en fazla bilinen ve tüketilenleri Hass, Fuerte ve Pinkerton çeşidir.