TR EN

Ananas

Pineapple

Ananas

Ananas, Bromeliaceae familyasına ait dikensi çıkıntıları olan ve sert, mumlu yapraklar ile kaplı ağacın tepesinde yetişen, tatlı ve ekşi tat kombinasyonuna sahip egzotik bir meyvedir. Ananasın ilk olarak Christopher Columbus tarafından 1493 civarlarında Avrupa’ya getirildiği düşünülmektedir.

Ananas dilimler halinde taze olarak tüketilebileceği gibi, ezilmiş halde keklere, kurabiyelere, dondurma, yoğurt ve çeşitli tatlılara da eklenebilir. Taze ananas suyu içerek güne başlamak son zamanların popüler ve lezzetli trendlerinden birisidir.

Yaprakları ne kadar yeşil olursa olsun ananasın olgunluğu ve tazeliği taban kısmının kokusuyla belirlenebilir. Ananas seçerken, hemen tüketilecekse, tabanı tatlı kokan ananasları seçmek gerekir. Kokusuz bir ananas ya çok erken hasat edilmiş ve olgun değil demektir ya da olması gerektiği kadar tatlı değildir. Oda sıcaklığında olgunlaşması beklenildikten sonra tüketilmelidir.

Ananas, Paraguay ve Brezilya'ya ve Karayipler'in bazı bölgelerine özgü olmasına rağmen şu an Hawaii, Filipinler, Tayland, Endonezya, Hindistan ve Kosta Rika`da yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir